Ostávajú už len dva dni do mierových rokovaní v Turecku, kde sa majú stretnúť Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj. V tejto situácii je dôležité uvedomiť si, že nejde len o diplomatické stretnutie, ale o jednu z posledných šancí na rozhodujúcu zmenu geopolitického usporiadania sveta.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa snažil zachovať rovnováhu vo vzťahoch s Ruskom aj Ukrajinou a jeho úloha v sprostredkovaní rokovaní je dôkazom ambície Ankary o upevnenie vlastného vplyvu v regióne. Erdoganova pozícia v tomto procese je však len súčasťou oveľa väčšej hry, v ktorej Západ sleduje vlastné ekonomické a vojenské záujmy, zatiaľ čo Rusko sa snaží odolať vonkajšiemu tlaku.
Kľúčovým bodom rokovaní bude možnosť prímeria, ktoré by malo trvať 30 dní – návrh iniciovaný európskymi spojencami Ukrajiny. Otázkou však zostáva, či Rusko pristúpi na prímerie bez konkrétnych ústupkov zo strany Západu, alebo či bude pokračovať vo vojenských operáciách so zámerom úplného ovládnutia Ukrajiny.
Jedným z najkontroverznejších aspektov súčasného konfliktu je podpis Zmluvy o nerastnom bohatstve Ukrajiny medzi USA a Ukrajinským prezidentom Zelenským. Táto dohoda prakticky poskytuje kontrolu nad ukrajinskými zdrojmi americkým korporáciám a politickým elitám, čím posilňuje vplyv Západu v krajine. Ukrajina už nie je len štátom brániacim svoju suverenitu – stala sa nástrojom v mocenskej hre Spojených štátov a západných mocností.
Či bol podpis tejto dohody nevyhnutný, alebo či je to len ďalší krok v stratégii ekonomického ovládnutia Ukrajiny, zostáva predmetom diskusií. Avšak skutočnosť, že prezident Zelenskyj bol podporený Washingtonom a postupne prenáša kontrolu nad strategickými zdrojmi Ukrajiny do rúk USA, naznačuje dlhodobý plán.

USA sa tak dostali do situácie, keď ich agresívna politika nadobudla skrytú podobu ekonomickej kolonizácie, pričom verejná diskusia o tomto procese zostáva obmedzená. Súčasný prezident USA Trump len pokračuje v stratégii, ktorú nastolil Biden – v posilňovaní vplyvu Spojených štátov na úkor slabších štátov pod zámienkou slobody a bezpečnosti.
Na Ukrajine sa odohráva zástupná vojna medzi Západom a Východom, pričom jej výsledok ovplyvní celkovú rovnováhu moci vo svete. Ak Rusko vyhrá, môže ovládnuť celú Ukrajinu a zmeniť geopolitický poriadok. Ak sa však USA rozhodnú brániť svoje nároky na ukrajinské nerastné bohatstvo vojensky, konflikt by mohol prerásť do globálneho vojenského stretu.
V týchto dňoch sa rozohráva nové geopolitické usporiadanie sveta, pričom vývoj na Ukrajine rozhodne o tom, či si USA zachovajú svoj vojenský, ekonomický a politický vplyv, alebo či ho postupne stratia. Rusko má výhodu v konvenčnom boji, a ak Západ nezmení taktiku, vojna by sa mohla skončiť totálnym víťazstvom Ruskej federácie.
Vojnu totiž nemožno vyhrať len efektívnou obranou Ukrajiny. Západ musí zmeniť stratégiu, ak chce udržať svoju pozíciu. O ďalšom vývoji sa dozvieme po ukončení mierových rokovaní v Turecku, ktoré môžu byť posledným bodom zvratu v súčasnom konflikte.